e
sv

WordPress Hosting Değişimi Nasıl Yapılır?

986 Okunma — 15 Haziran 2020 12:00
avatar

Birdsada Tema

 • e 0

  Mutlu

 • e 1

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

WordPress hosting değişimi yapmak biraz meşakkatli bir iş. Bu işlem sırasında birçok ufak detayın sizi beklediğini bilmeniz gerekli. Taşıma işleminin sonucunda kötü bir tablo ile karşılaşmak istemeyenlerdenseniz mutlaka dikkatli bir şekilde işlem yapmanız gerekiyor. Zor bir işlem değildir ancak dikkat gerektiren bir yapısı vardır. Hosting değiştirme işlemi ile VPS değişimi aynı şekilde yapılmaktadır. Birazdan size detayları vereceğimiz uygulamayı VPS için de kullanmanız mümkündür.

WordPress Hosting Taşıma İşlemi Nasıl Yapılır?

WordPress hosting değişimi yapmak detaylı bir işlemdir ancak bir kere öğrenmeniz halinde hızlı bir şekilde yapmanız mümkündür. Öncelikle; bir yönetici olarak WordPress hesabına erişiminiz olmalıdır. Eski ve yeni hosting hesabınızın erişimi sizde olmalıdır. Bu durumları sağlayamamanız halinde taşıma işlemini yapmanız mümkün değildir.

WordPress hosting taşıma işlemi farklı yöntemler ile de yapılabilir ancak en güvenli yol el ile yapılan taşıma işlemidir.

 • Veri tabanınızı yedeklemeniz gereklidir.
 • Yedekleme işleminden sonra yedek dosyası yeni hostinge yüklenmelidir. Dosya yöneticisi bu aşamada işinizi görecektir.
 • Yeni hosting üzerinde bir My SQL hesabı oluşturmanız yeterli olacaktır. Burada kullanıcı adı ve şifre belirlemeniz gereklidir. İçeri aktar seçeneği ile yedeklediğiniz dosyaları buraya yüklersiniz.
 • Veri tabanına bilgilerinizi yükledikten sonra bilgilerin güncellenmes de gerekmektedir.
 • Wp-config.php adı verilen dosyaya girmeniz ve burada bulunan WordPress dizini içerisindeki değerleri değiştirmeniz yeterli olacaktır. Eski veri tabanı adınızın olduğu kısımları güncellemeniz gerekir.
 • Mutlaka WordPress URL isminizi de bu aşamada güncellemeniz gereklidir.

Bu işlemleri yaparken herhangi bir dosya silmemeniz önemlidir. İşlemi doğru yaptığınızı düşünüyor ancak sorun yaşıyorsanız bu durumun nedeni yedek alırken yanlış bir işlem yapmanızdan kaynaklanıyor olabilir. Bu nedenle yedeğinizi kontrol etmeniz gereklidir.

Yedeğinizden eminseniz bu durumda yükleme sırasında dosya silmiş ya da kodlarda yaptığınız eklemelerde yanlış ibareler eklemiş olabilirsiniz. Buraları yeniden gözden geçirmeyi denemeniz yerinde bir karar olacaktır. Nerede hata yaptığınızı bulamıyorsanız yedeği yeniden yükleyin ve değişim işlemini tekrardan yapın. Doğru adımları izlemeniz halinde herhangi bir sorun olması mümkün değildir. El ile WordPress hosting değişimi yapmak bilgilerinizin başka bir kaynak üzerine aktarılmasını engellemiş olur.

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.