e
sv

WordPress Resim Hatası Çözümü

3572 Okunma — 04 Aralık 2018 00:59
avatar

Wordpresser

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 1

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

WordPress Resim Ekleme Sorunu

WordPress’te çok sık olarak karşılaşılan problemlerden birisi de resim ekleme hatasıdır. Şimdi bu hata nedir? Bu problem nasıl çözülür? Vb. sorularınızın cevaplarını vereceğiz.

Resim hataları genel olarak ortam kütüphanesinin açılmaması ve ortam yüklerken yükleme sırasında meydana gelen “Yükleme sırasında bir hata oluştu. Lütfen daha sonra tekrar deneyin.” Hatası aldıysanız ve büyük ihtimal resim ekleme hatası bundan kaynaklanmaktadır.

Resim Yükleme Hatasının Nedenleri

Resim yükleme hatasının birçok sebebi bulunabilir. İşte bazı nedenleri;

 1. SSL yüklenmesi sonucu bu hata meydana gelebilir.
 2. Tema değiştirdiğiniz de bu hata meydana gelebilir.
 3. Host değişikliği yapıldığında bu hata meydana gelebilir.
 4. WordPress’te kurduğunuz herhangi bir eklenti yüklendiğinde meydana gelebilir.
 5. Functions.php dosyası sebebi ile hata meydana gelebilir.
 6. Host alanınızda meydana gelen bir doluluk sebebiyle bu hata meydana gelebilir.

WordPress Resim Ekleme Hatasının Çözümleri

Gördüğünüz gibi resim ekleme hatasının birçok nedeni olabilir. Siz de yukarıda belirtilenlere göre hatanın neyden kaynaklandığını tespit edebilirsiniz. İşte sizler için tüm çözüm yollarını listeledik;

 1. İlk adımda FTP’ye bağlanın ve uploads ve alt klasörlerinin izinlerini 755 yapın. Uploads klasörünün alt klasörlerine de aynı izinleri vermeyi unutmayın.
 2. Functions.php dosyası kaydedilme biçimini kontrol edin. Eğer “ANSI” olarak kaydedilmemiş ise onu “ANSI” olarak kaydedin.
 3. SSL yüklediyseniz uploads klasörünüzde http olarak kalacaktır. Bu sebeple sizde eski linklerinizin tümünü https’ye çevirmeniz gerekmektedir. Bu sebeple “Realy Simple SSL” eklentisini indirip kurun. Tüm eski linklerinizi otomatik olarak https’ye çevirecektir.
 4. Tüm bu seçenekleri denediniz ve hala bu hatadan kurutulamadıysanız functions.php dosyasını silin ve tekrar resim eklemeyi deneyin. Eğer functions.php dosyasını sildikten sonra resim eklenebiliyorsa ve ortam kütüphanesine bağlanabiliyorsanız sorununuz bu dosyadan kaynaklanmaktadır. WordPress’te kurmuş olabileceğiniz bir eklentide bu dosyanın doğru bir biçimde çalışmasını engelleyebilmektedir. Bu sebeple tüm eklentileri devre dışı bırakarak resim yüklemeyi deneyin, sorununuz çözülecektir. Sonrasında ise eklentileri teker teker aktifleştirerek hataya sebep olan eklentiyi bulabilir ve sorunu kökünden çözebilirsiniz.