e
sv

YOAST SEO Eklentisinin Sunduğu Seçenekler

752 Okunma — 08 Mart 2020 12:00
avatar

Birdsada Tema

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

WordPress tabanlı web sitelerinde içeriklerin SEO’ya uygun hale getirilmesini sağlayan YOAST SEO eklentisi aslında son zamanlarda en çok tercih edilen ücretsiz araçlardan biridir. Haliyle YOAST SEO eklentisinin sunduğu seçenekler de oldukça fazladır. Eklentinin ayarlarını uygun şekilde yaptıktan sonra içeriklerinizde kullanabileceğiniz YOAST SEO, kullanımı pratik WordPress araçları arasındadır.

YOAST SEO Kullanımı

Bu eklentide odak anahtar kelime vurgusu yapılabilir. Aslında eklentinin en önemli kısmı olan anahtar kelimeler, odaklanılan kelimeler arasından seçilerek aracın ilgili kısmına eklenir. Bu kelime ayrıca Google’da kullanıcıların yaptığı aramalara istinaden içeriğinizin çıkmasını istediğiniz bir kelime olmalıdır.

YOAST SEO Analizi

Anahtar kelime, eklentinin ilgili boşluğuna eklendikten sonra SEO analizine geçilebilir. Öncelikle yazı eklendikten sonra eklenti tarafından birtakım uyarılar sunulacaktır. Bu uyarıların ne anlama geldiğini aşağıdaki alt başlıklardan öğrenebilirsiniz.

Keyphrase in introduction: İçeriğin ilk paragrafında odak kelimenin olup olmadığını gösterir. Tüm uyarılarda eklenti tarafından olumsuz durumlar ‘kırmızı renkli buton’ ile gösterilir.

Outbound links: Yoast SEO içeriğinde farklı web sitelerine giden birden fazla link olmalıdır. Yani Outbound links olmaması halinde eklenti uyarı verecektir.

İnternal linsk: SEO açısından iç linkleme çok önemlidir. Bu eklentide de yazılar arasında linklemenin olması gerektiği vurgulanmaktadır.

Image alt attributes: İçerikte tercih ettiğiniz resimlere alt etiketler eklemenizi isteyen uyarıdır.

Meta description length: Bu kısım, meta açıklamasının uzunluğudur. YOAST eklentisinde uzunluk en çok 165 karaktere kadardır.

Keyphrase density: Odak kelimelerin içerikte hangi oranda geçtiğini ifade eder.

Keyphrase length: Odak anahtar kelimenin genel uzunluğunu paylaşır. Çok uzun ya da çok kısa olması durumunda kırmızı butonlu uyarı ışığı yanacaktır.

YOAST SEO eklentisinin sunduğu seçenekler bunlarla da sınırlı değildir. Örneğin SEO başlığının uzunluğu için SEO title width, sayfadaki içeriğin uzunluğu için text length ve odak kelimenin daha önce farklı bir içerikte geçip geçmediğini anlamak için previously keyphrase kısımları da yer almaktadır.

Son derece kullanışlı olan YOAST eklentisi sayesinde içeriklerinizin SEO’ya uygun olup olmadığını görüntüleyebilirsiniz. Ücretsiz olan YOAST SEO eklentisinin sunduğu seçenekler ayrıca premium üyeliklerle yükseltilebilir.

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.