e
sv

WordPress İletişim Formu Ekleme

1030 Okunma — 06 Aralık 2018 18:30
avatar

Wordpresser

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

WordPress İletişim Formları Kurulumu ve Yönetimi

WordPress sistemlerde en çok kullanılan eklentilerden birisi de iletişim formu eklentileridir. Bu eklentiler sayesinde ziyaretçileriniz siteniz üzerinden mesajlarını size çok daha kolay iletebilmektedir. Site sahiplerinin en çok tercih ettiği iki farklı eklenti bulunmaktadır. Bu eklentilerden birincisi Contact Form 7 ikincisi ise Wp Forms Lite eklentisidir. Her iki eklentide oldukça başarılı ve kullanışlı eklentilerdir. Şimdi sizlere bu eklentilerin kullanımı ve ayarlarının nasıl yapılacağını açıklayacağız.

Contact Form 7 Kurulum ve Ayarları

Öncelikle Eklentiler > Yeni Ekle kısmından Contact Form 7 eklentisini indirip kuruyoruz. Admin panelinde gördüğünüz gibi iletişim kısmı açılacaktır. Burada yeni ekle seçeneğini seçiyoruz. Bu bölümde istediğiniz gibi değişiklik yapabilirsiniz. Posta bölümünde kime yazan bölüme gelen maillerin hangi mail adresine iletileceğini belirliyorsunuz. İletiler kısmında ise mesaj metinlerini kolayca düzenleyebilirsiniz. Gereken tüm ayarlarınızı yaptıktan sonra kaydet seçeneğini tıklayın. Daha sonra admin paneli üzerinden iletişim seçeneğinin üzerine gelerek iletişim formlarını seçin. Hazırlamış olduğunuz formun kod halinde olan kısmını kopyalayın ve daha sonra iletişim formunun çıkmasını istediğiniz yerine bu kodu yapıştırın.

Wp Forms Lite Kurulum ve Ayarları

Öncelikle Eklentiler > Yeni Ekle kısmından Wp Forms Lite eklentisini indirip kurun. Admin panelinde oluşan WPForms bölümü oluşacaktır. Buraya gelip add new seçeneğini tıklayın. Açılan sayfada ortada yer alan “Simple Contact Form” seçeneğini seçiyoruz. Eklentinin Türkçe desteği bulunmadığı için İngilizce kısımları Türkçeye çevirebilirsiniz. Değiştirmek istediğiniz yerin üzerine tıklayarak Türkçeye çevirebilirsiniz. Türkçe’ye çevirme işlemlerini settings kısmından da geri kalan kısımlarını çevirebilirsiniz. Gerekli tüm ayarlarınızı yaptıktan sonra Embed kısmına tıklayarak gerekli kodları kopyalayabilirsiniz. Bu kodu dilediğiniz yere yapıştırarak iletişim formunuzun çıkmasını sağlayabilirsiniz. Bu eklentide form ekleme işlemi de bu kadardır.

WordPress İletişim Formu Hatası

Eğer oluşturduğunuz iletişim formları sitenizde çalışmıyorsa bunun sadece bir sebebi olabilir. Bunun sebebi sadece ve sadece sitenizin barındığı hosting firmasının spam mailleri engellemek amacıyla mail fonksiyonunu kapatmış olması demektir. Bu durumda hosting firmanız ile görüşmeniz ve bu fonksiyonu açtırmanız gerekmektedir.