e
sv

Adım Adım Veritabanı Oluşturma

2005 Okunma — 19 Aralık 2018 00:18
avatar

Wordpresser

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Mysql Veritabanı Oluşturma

Dünya üzerinden kullanılan tüm yazılımlar için gerekli olan adım veritabanı oluşturma adımıdır. Bu sebeple veritabanı oluşturmadan hiçbir yazılımı yükleyemezsiniz. Cpanel vb. yönetim panellerinden yapılan otomatik kurulumlar sayesinde veritabanları da otomatik olarak sistem tarafından oluşturulmaktadır. Fakat wordpress vb. bir yazılımı kendiniz dosyaları FTP’ye aktararak kendiniz elle yüklemek isterseniz mutlaka veritabanı oluşturmanı gerekmektedir. Bu yazımızda veritabanı oluşturma hakkında sizlere detaylı bilgi vereceğiz.

Cpanel ile Veritabanı Oluşturma

Öncelikli olarak Cpanel ile veritabanı oluşturabilmek için Cpanel’e giriş yapmamız gerekmektedir. Dilerseniz Cpanel’e www.siteadresiniz.com/cpanel dilerseniz de hostingi aldığınız firmanın panelinden direkt olarak ulaşabilirsiniz. Cpanel açıldıktan sonra yer alan menüler içerisinden veritabanları kısmını ve buradan da Mysql veritabanları bölünü buluyoruz ve tıklıyoruz.

Yeni veritabanı oluştur seçeneği ile yeni veritabanı oluşturma adımlarına geçiyoruz. Öncelikle veritabanımızın adını belirliyoruz. Aklınızı gelebilecek herhangi bir isim koyabilirsiniz. Bu şekilde veritabanımızı oluşturduktan sonra sıra bu veritabanı ile işlem yapabilecek kullanıcıyı oluşturmaya geldi. Sayfada aşağılara doğru ilerleyerek kullanıcı ekle alanını göreceğiz. Bu kısımda ise veritabanı için kullanıcı adı ve şifre oluşturacağız. Bu alanda kullanıcı adı yazan kutucuğa belirlediğimiz herhangi bir kullanıcı adını ve şifre kutucuğuna ise aklımızda tutabileceğimiz bir şifre giriyoruz ve kullanıcı oluştur butonunu tıklayarak işlemi tamamlıyoruz. Bu sayede hem veritabanı hem de bu veritabanını kullanacak kullanıcıyı oluşturmuş olduk. Şimdi sırada ise bu ikisini birbirine bağlamak kaldı. Aynı sayfada görebileceğiniz veritabanına kullanıcı ekle butonunu seçerek bu adıma geçiyoruz.

Bu adımda veritabanı bölümünden oluşturduğumuz vertabanını, kullanıcı bölümünden ise oluşturduğumuz kullanıcıyı seçerek ekle diyoruz ve karşımıza bir pencere çıkacak. Bu pencerede kullanıcının veritabanı üzerindeki izinlerini belirledikten sonra işlemi tamamlamış olacağız. Tüm bu adımlar sayesinden kolayca bir veritabanı ve kullanıcı oluşturup bunları birbirine bağlamayı öğrenmiş olduk. Bu veritabanını kullanarak size wordpress veya herhangi bir yazılımı web sitenize kolayca kurabilirsiniz. Eğer wordpress’i nasıl kuracağınızı bilmiyorsanız sitemizde aratarak wordpress kurulumu ile ilgili bilgilere erişebilir ve kolayca kurulum yapabilirsiniz. Ayrıca anlamadığınız veya yapamadığınız konularda yorum bırakırsanız sitemizden kolayca bilgi alabilirsiniz.