e
sv

Neden WordPress Kullanmalıyız?

1282 Okunma — 25 Ocak 2018 11:54
avatar

Wordpresser

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Sitenizde kurulu bir düzen olabilir, her şey yolunda gidiyor olabilir. Durup dururken neden wordpress‘e geçiş yapmalıyım diye kendi kendinize sorabilirsiniz veya Türk webmasterların 90%’ı neden wordpress cms sistemini kullanıyor neden size de tavsiye ediyorlar? Aklınıza wordpress ile takılan soruları yanıtlamak için detaylı bir yazı hazırladık.

WordPress başlarda bir blog siteleri için kullanılsa da, zamanla öyle bir geliştirildi ki şu anda her türlü siteniz için kullanabilirsiniz.
Gelişen sektörle beraber mükemmel temalar ve altyapılar üreten ekipler peydah oldu. Gerçekten website hazırlarken wordpress tema seçimi konusunda onbinlerce wordpress tema seçeneği oluştu. Hangi kategori için bir site hazırlıyorsanız o kategoriyle ilgili son derece gelişmiş wordpress temalarına ulaşabiliyoruz artık.

WordPress’in kolay ve her insanın kolayca kullanabileceği bir altyapısı olduğu için oldukça esnek ve hızlı bir şekilde işlemleri gerçekleştirebiliyoruz. İstatistiksel olarak dünya üzerinde ortalama 60 milyon websitesinden daha fazlası wordpress içerik yönetim sistemini kullanıyor. Bu da toplam websitesi sayısının büyük bir çoğunluğunu oluşturuyor.

Bu içerik yönetim sisteminin bu kadar çok tercih edilmesinin ana sebeplerinden birisi de ücretsiz olmasıdır. Herkes ana siteden yani wordpress.org‘dan dosyaları indirip abartısız 2 dakika içerisinde websitesini aktif hale getirebilir. İnsanlar genelde wordpress kurulumunu bile ücretiyle yaptırıyorlar ama gerçekten wordpress kurulumu çok ama çok basit bir işlemdir ve en fazla 2-3 dakikanızı alacaktır.

WordPress’in öne çıkan özelliklerinden birisi de kolay öğrenilebilir olmasıdır basit kurulum işlemini öğrendikten sonra kendi kategorinize göre wordpress temalar araştırabilirsiniz. Sektörde bazı temalar ücretsizdir, işinizi görebilir ancak profesyonel anlamda gerçekten iyi temaların çoğu ücretlidir. Eğer ki imkanınız varsa profesyonel bir ekibe kendi projenize özel bir tema yaptırabilirsiniz.

Özel tema yaptırmaya imkanınız yoksa hedefleriniz ve hayalleriniz varsa profesyonel ücretli bir tema almanızı öneririz. Eğer ki ücretli bir wordpress teması alıyorsanız bu konuda temanın fiyatından çok özelliklerine, seosuna, tasarımına, profesyonelliğine, mobil uyumluluğuna ve sizin projenizle uygunluğuna önem vermelisiniz.

WordPress tema satın alırken nelere dikkat etmemiz gerektiğini, ücretli profesyonel temalar kullanmanın avantajları için aşağıdaki konumuzu ziyaret edebilirsiniz.

Ücretli tema satın alırken Dikkat Etmemiz Gerekenler? (Çok yakında yayında!)

WordPress ve Seo İlişkisi

Arama motorlarının en büyük dostlarından birisidir kanaatimizce. WordPress’in altyapısı hazırlanırken gerçekten en ufak seo kurallarına bile özen gösterilip, dikkate alınmıştır. Satın aldığınız veya kullandığınız ücretsiz wordpress temalarında da buna özen göstermelisiniz. En basitinden sitenizin link yapısı için örnek vereceksek siteadi.com/category/yazi-adi gibi link yapılarını saniyeler içinde değiştirebileceğinizin garantisini verebiliriz.

WordPress Güvenli Midir? Sitem Hacklenebilir Mi?

Sitenizin tüm bilgilerinin ele geçirilmesi için sizin kişisel bilgilerinize ihtiyaç duyulacaktır. Sunucu bilgilerinizi, wordpress admin bilgilerinizi, e-mail giriş bilgilerinizi sadece siz biliyorsanız bu konuda içiniz rahat olabilir. En başta da belirttiğimiz gibi kurulumunu bile kendiniz yapabilirsiniz, tabi ki başkalarına ücretli olarak yaptırabilirsiniz fakat karşı taraf her zaman iyi niyetli insanlar olamayabiliyor. Sektörde güvenilir wordpress firmalarıyla çalışmanızı öneririz. Her ihtimale karşı da mutlaka sitelerinizin düzenli olarak yedeklerini almalısınız. WordPress sitenizin yedeklerini nasıl alacağınızı bilmiyorsanız aşağıdaki konumuzu inceleyebilirsiniz.

Eğer bir proje yapmaya karar verdiyseniz ve güven, tema kalitesi, tasarım, profesyonellik anlamlarında güvensizlik yaşıyorsanız, gerçekten tema arayışı olarak sıkıntı çekiyorsanız profesyonel wordpress temalarını incelemenizi öneririz. Bu temalara aşık olabilirsiniz. Sonradan bize teşekkür edeceksiniz.