e
sv

WordPress’de Etiket Nasıl Eklenir?

1000 Okunma — 14 Mart 2020 08:44
avatar

Birdsada Tema

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

WordPress’de etiket kullanımı aslında uzun yıllardır yapılmaktadır. Ancak Google algoritmalarıyla kullanıcılar artık etiket kullanmamaya başlasa da WordPress’de etiket nasıl eklenir sorusunun yanıtları aranmaya devam edilmiştir. Elbette web sitelerine etkisi olan etiketlerin üst sıralara çıkma yolunda sitenizi desteklediğini ve hatta indekslenme hızınızı artırdığı unutulmamalıdır.

WordPress Etiket Ne Demek?

WordPress alt yapılı web site kullananlar yazıları için bir nevi anahtar kelime oluştururken aynı kelimeleri etiketlerde de kullanır. Tanım olarak, içeriğinizin hangi konu hakkında bilgi verdiğini göstermek amacıyla kullanılan kelimelerdir. Çoğu zaman kullanıcılar kategori ile etiketi birbirine karıştırabilir. Ancak kategori bir içeriği kolayca bulmak için hazırlanan bölümlerdir. Etiket ise anahtar kelimeleri destekleyen kısa ve öz sözcüklerdir.

Etiket Kullanımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bir içerikte en çok 4 etiket kullanılmalıdır. Bu sayı içeriğin kelime sayısına göre değişebilir. Ayrıca kategori isimleriyle aynı etiketleri kullanmamanız önemlidir. Bu nedenle konuyla ilgili etiketler tercih edebilir ve sitenize trafik desteği sağlayabilirsiniz.

Bazı kullanıcılar etiketlerde yazım hataları yapabiliyor. Google bu konuda oldukça dikkatlidir. Yani Google’ı yanıltmak için farlı yöntemlere başvurulmamalıdır. Aynı şekilde her yazı için farklı etiketler kullanmak da önemlidir. Örneğin WP ile ilgili 5 farklı konu yazarken her konuda aynı etiketleri kullanmak sitenin SPAM’a düşmesine neden olabilir. Haliyle arama motorlarında üst sıralara çıkmak çok daha zor olacaktır.

WordPress Etiket Ekleme

WordPress’de etiket nasıl eklenir sorusuyla ilgili olarak öncelikle sitenin ‘admin’ sayfasına erişim sağlamanız gerekiyor. Buradan yazıları eklediğiniz yerin hemen sağ kısmında ‘etiketler’ isimli butonu görebilirsiniz. Burada aralarına virgül bırakarak ya da etiketleri yazdıktan sonra ‘enter’ yaparak ekleme yapabilirsiniz. YOAST SEO ve All in SEO için etiket giriş seçenekleri genelde aynıdır.

Belirttiğimiz üzere etiketler daha önceleri SEO için oldukça önemli bir yere sahipti. Ancak 2020 Google algoritmasında genelde içeriğin benzersiz yani özgün olmasıyla beraber sitenin mobil uyumlu olması ön planda. Yine de web sitenizi desteklemek adına az sayıda etiketi ekleyebilirsiniz. Unutmayın, etiket ile anahtar kelimeler birebir aynı olmamalıdır. Eş anlamlı kelimeleri kullanabilir ve içerikte de etiketleri belirli oranda kullanabilirsiniz.

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.