e
sv

WordPress.org mu WordPress.com mu Daha İyi?

958 Okunma — 06 Nisan 2020 12:00
avatar

Birdsada Tema

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

WordPress; ücretsiz bir şekilde kısa sürede bir site yaratmanıza imkan sağlıyor. Ancak her bedava sistem Premium sürümüne geçmek için teşvik amacı içerir bu durumda WordPress.com kişilerin istediği bütün özellikler için WordPress.org sitesine yönelmeye teşvik ediyor. Sıkıntısız bir site kurulumu ve muhteşem bir kullanım için WordPress.org mu WordPress.com mu sorusu birçok kişinin aklını karıştırıyor. Sizler için ufak bir karşılaştırma yaptık ve bu karşılaştırma sonucunda sizin için iyi olan taraf hangisi seçebilecek durumda olacaksınız. Ancak ilk etapta her zaman WordPress.com kullanarak başlamak yararınıza olacaktır.

WordPress.org ile WordPress.com Arasındaki Farklar

Birçok kişi WordPress sistemini bilmesine rağmen henüz tam olarak WordPress.org mu WordPress.com mu sorusuna net bir şekilde cevap verebilmiş değil. Bir uygulamayı ücretsiz kullanmak oldukça cazip ve hiç kimse bu lüksten vazgeçmek istemiyor ancak WordPress tarafından sunulan önemli bazı özelliklerin ücretli sürümde olması da bu sürümü cazip kılıyor.

 • Eklentiler iki sistemi birbirinden ayıran en önemli özellik. Ücretli ve ücretsiz olarak sıralanabilecek; önemlide detaylara sahip birçok özellik var. Ücretli sürüm sizin sitenizi bir E-ticaret sitesine çevirmeniz için tek yol ve e-ticaret eklentilerini ancak bu şekilde kullanabilirsiniz. Canlı destek uygulaması en önemli eklentilerden birisi ve ücretli.
 • Tema sizin için blog kullanıcısı olmanız halinde çok büyük bir önem taşımayabilir ancak kurumsal bir yapıda blog temaları kullanmanız mümkün değil. Ücretli sürüm bu anlamda önemli.
 • Google ücretsiz sistemlerde reklam göstermemektedir. Ücretsiz bir site yapmanız halinde Google reklam gelirlerinden faydalanmanız mümkün olmayacaktır. Sadece gerçek kurumlardan reklam almanız mümkün olacaktır.
 • Markalaşma sürecinde siteniz büyük bir prestij kaynağıdır. Ucuz ve bedava ürünlerden yararlanarak kullandığınız bir sistemorg mu WordPress.com mu sorusuna yanıt olarak net bir şekilde ücretli sürüm olan WordPress.org kullanımını gerektirecektir.

Doğru bir site kullanmamanız halinde ciddi sorunlar yaşamanız ve prestij kaybetmeniz mümkündür. Ancak WordPress sistemini öğrenmek ve kavramak adına ilk etapta ücretsiz olan sürüm ile denemeler yapılabilir. Bu sayede panel kullanımı için pratiğiniz hızlı bir şekilde gelişecektir.

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.