e
sv

Yeni Başlayanlar için WordPress İpuçları

867 Okunma — 28 Mart 2020 11:47
avatar

Birdsada Tema

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Bir web sitesine sahip olmak isteyenler ya da blog açmak isteyenler çoğu zaman WordPress’i tercih etmektedir. Bunun nedeni elbette geliştirilebilir yani açık kaynak kodlu bir platform olmasından kaynaklanır. Haliyle yeni başlayacaklar için WordPress ipuçları kapsamında bu platformda neler yapabileceğinizi bilmenizde yarar var. Şimdi sizlere WordPress’i detaylı olarak nasıl kullanabileceğinizi aktarıyor olacağız.

WordPress’de Güncellemeler

WordPress’i ilk kez kullanacak olanlar gerçekten çok güzel imkanlara sahip. Çünkü haftalık ya da aylık olarak eklentilere gelen güncellemeler nedeniyle yeniden silip kurma gibi bir süreç söz konusu değildir. Bu nedenle panelde yer alan ‘eklentiler’ sekmesine tıklayarak otomatik güncelleme seçeneklerinden faydalanabilirsiniz.

WordPress Yorum Onayı

Web sitenize gelen yorumlar kendi başına yayınlanmaz. Aslında yayınlamak için bazı ayarları yapmanız gerekiyor. Öncelikle ‘ayarlar’ kısmına gelerek buradan yorumların otomatik izin seçeneklerini yönetebilirsiniz. Günümüzdeki WP kullanıcıları çoğu zaman onay vermeden yorumların yayınlanmaması için bu kısımdan gerekli ayarları tamamlamıştır. Ayrıca her yorum yapıldığında kendinize e-mail göndertebilirsiniz.

WordPress Görsel Ayarlama

Görsel konusu aslında yeni başlayacaklar için WordPress ipuçları kapsamında değerlendirilmelidir. Ayrıca resimler her zaman özgünleştirilerek eklenmelidir. O halde yazılarınıza koyacağınız resimlerin boyutlarını bir standarda göre ayarlayarak yayınlamanız mümkündür. Bunu yapmak için;

 • Menünün hemen alt kısmında bulunan ‘ortam’ sayfasına ulaşın.
 • Daha sonra resim formatları arasında büyük, orta ve küçük görsellere göre piksel boylarını girebilirsiniz.

WordPress İçerik Yayınlama

WordPress’de içerik yayınlamak oldukça basittir. SEO eklentilerine göre hazırlayacağınız yazıları taslak olarak kaydedebilir veya zamanlayabilirsiniz. Zamanlama konusunda WordPress neredeyse sınırsız seçenekler sunar. Tarih ve saat özgürlüğüne sahip olabileceğiniz WP’de yayınlama planınıza göre dilediğiniz şekilde hareket edebilirsiniz.

Görüldüğü üzere yeni başlayacaklar için WordPress ipuçları konusunda bu bilgilere göre hareket etmeniz yeterli olacaktır. Elbette WP eklentileri ya da diğer uygulamalar için de sizlerle paylaşacağımız içerikleri takip edebilirsiniz. Bazı kullanıcılar Blogger mi WordPress mi konusunda da araştırma yapmaya devam etmektedir. Daha önceki yazımızda paylaştığımız üzere WP, Blogger’dan çok daha fazla avantaj sunmaktadır. Güncellenebilir olmasının yanı sıra eklenti seçeneklerinin fazla olması, WP’yi daha kullanışlı bir hale getirmiştir.

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.