e
sv

WordPress SEO Uyumlu Resim Optimizasyonu

885 Okunma — 20 Kasım 2018 04:58
avatar

Wordpresser

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

SEO Uyumlu Resim Optimizasyonu

Web siteleri için görsel içeriklerden hit elde etmek fazlasıyla önemlidir. Yapılan SEO uyumlu resim optimizasyon çalışmaları diğer medyaları kapsamaz. Bu sebeple resim üzerinden hit çekmek çok daha kolay ve az rekabet içerir. Resim optimizasyonu yapmak ve hit çekmek için basit bir kaç eklenti ve yöntem devreye girer. Bu eklentiler ve yöntemler başarılı bir şekilde uygulandığında web siteleri için resim hiti almak mümkün olur. Aksi halde görseller sitede sadece içeriği destekleyici şekli ile kalır. Arama motorlarında resim aramalarında gözükmez ve haliyle de hit getirmez.

Resim optimizasyonu nasıl yapılır?

Kullanılan yazılıma göre resim optimizasyonu yapmak için farklı taktikler bulunur. Fakat tüm yazılımlar için ortak değerler ve resim özelliklerinden bahsetmek mümkündür. Resim eklendiğinde ya da öne çıkan görsel belirlendiğinde alt etiketler ve açıklamalar kısmı düzenlenmelidir. Alt etikete ve değere sahip olan resimler oluşturulmalıdır. Açıklama ya da tanım olarak görülen yere resim ve konu ile alakalı anahtar kelimeler girilmelidir. Resim optimizasyonu için eklenen görsel üzerinde sitenizin adının ya da logosunu yer alıyor olması da SEO açısından oldukça önemlidir. Benzersiz bir resim olarak algılanır ve özgün yönü ile aramalarda üst sıraya çıkmasının önü açılır.

Resim optimizasyonu için resim boyutları

Resim optimizasyonu yapmak için eklenen görsellerin boyutları da büyük önem taşır. Eklenen resim sitenin dengesini ve tasarımını bozmamalıdır. Bu nedenle çok büyük görseller tercih edilmemelidir. Büyük görseller sitenin açılma hızını da olumsuz etkiler. Resimler optimize edilmek üzere sayfaya sığmalı ve sayfa tasarımı ile uygunluk içinde olmalıdır. Görsel boyutunun orta olarak ayarlanması hatta bazı içeriklerde küçük görseller kullanılması optimizasyon için faydalı bir hamle olacaktır.