e
sv

Seo Uyumlu Makale Nasıl Yazılır | Seo Uyumlu Makale Örneği

4310 Okunma — 09 Temmuz 2017 22:40
avatar

Wordpresser

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Blogu veya sitesi olanlar takipçileri ve insanların okuması, haberdar olması için makale yazarlar. Makale yazımında seo uyumuna dikkat etmek gerekir. Bu yazımızda seo uyumlu makale nasıl yazılır? onu anlattık.

Makale yazımında seo uyumlu olması büyük etkendir. Makaleyi seo uyumlu yazmak demek Google’da üst sıralara çıkabilmek demektir. Böylece daha fazla kitleye hitap edip daha fazla okunmaya sahip olabilirsiniz. Ayrıca google gözünde sitenizin değeri artar. Üst sıralara çıkmanız kolaylaşır.

Seo uyumlu makale yazmak için belli kriterler ve kurallar vardır. Bu kurallara uyarak ve kriterleri yerine getirerek maklemizi seo uyumlu hale getirebiliriz. Eğer site altyapınız wordpress ise seo eklentisi olarak Yoast Seo eklentisini kullanmanızı öneririm.

Yoast Seo eklentisi diğer seo eklentilerine göre normal ayarlar dışında çok daha fazla özelliğe sahip. WordPress’te yazı yazarken yazı yazma yerinin altında Yoast Seo eklentisine ait bir kısım bulunuyor. Bu kısımda, yazdığınız makalede hangi seo kurallarına uyup uymadığını gösteren kriterler var. Yazınızda uyguladığınız her işlemde anında bu kısım güncellenmektedir. Böylece seo uyumlu makale yazarken çok zorlanmayacaksınız, bilgiler her an elinizin altında olacaktır. Bu yüzden sizlere Yoast Seo eklentisini kurmanızı öneriyorum. Yoast seo eklentisini buradaki kutucuğa tıklayıp indirebilirsiniz.

[appbox wordpress wordpress-seo]

Size tavsiyem Yoast Seo eklentisini kurmanız, çünkü Yoast size kolaylık sağlayacaktır. Bu yazımızdaki bazı kuralları uygulamak için Yoast eklentisini de kuracağız.

Yoast Seo ayarları nasıl yapılır adlı yazıyı okumak için başlığın üzerine tıklayabilirsiniz.

Yoast Seo ve All in Seo Eklentisi Karşılaştırması için başlığın üzerine tıklayabilirsiniz.

Seo Uyumlu Makale Örneği

Ayrıca bu makalemiz seo uyumlu makale örneğidir. Bu makaleyi ince ayrıntısına kadar inceleyerek kendinizin uygulaması için ipuçları çıkarabilirsiniz.

Doğru Anahtar Kelimeyi Seçmek

Seo uyumlu makale yazmadan önce doğru anahtar kelime analizi yaparak doğru anahtar kelimeyi seçmek gerekir. Doğru anahtar kelimeyi seçmek için yapılması gerekenler;

 • Anahtar kelime çok uzun ve karışık olmamalı.
 • Metni en iyi ifade edecek şekilde anahtar kelime seçilmeli.
 • Aranma hacmi yüksek kelimeler seçilmeli.
 • İnsanların ilgisini çekebilecek ve kolay anlaşılabilir olmalı.

Anahtar kelimemizi seçerken bize yardım etmesi için bir araç kullanabiliriz. Ben sizlere Google Adwords aranma hacmine bakma aracını öneriyorum. Google Adwords’ta gmail ile oturum açtıktan sonra üst menüden Araçlar>Anahtar Kelime Planlayıcı sekmesine giriyoruz. Buraya en uygun anahtar kelimeleri yazarak aranma hacmi yüksek olanlardan bir tanesini seçiyoruz.

Seo Uyumlu Makale Nasıl Yazılır?

Seo Uyumlu Makale Nasıl Yazılır?

Sonra yapmamız gereken anahtar kelimemizi Google’da aratıp en alta gelelim. Burada benzer sonuçlar görünecektir. Bu sonuçları da yazımızın içinde kullanırsak seo açısından avantajlı olacaktır.

Seo Uyumlu Makale Örneği

Seo Uyumlu Makale Örneği

Seo Uyumlu Makale Nasıl Yazılır?

Seo uyumlu makale yazarken dikkat etmeniz gereken kurallar ve kriterler aşağı listelenip açıklaması verilmiştir. Sizde bu kurallara uyarak seo uyumlu makale yazabilirsiniz. Bu yazımızda biz Yoast Seo eklentisinin kriterlerini de dahil ettik. Resimde Yoast kriterleri mevcut.

Yoast Eklentisi - Seo Uyumlu Makale Yazma

Yoast Eklentisi – Seo Uyumlu Makale Yazma

Yazı Başlığı Seo Ayarları

1 – Başlık Uzunluğu

Seo uyumlu makale yazarken başlığı da seo uyumlu hale getirmek için başlıktaki karakter sayısı (Yoast’a göre) 45 – 70 karakter arası olması gerekir. Kelime sayısı olarak 3 kelimeden az olmamalıdır.

2 – Başlıkta anahtar kelime kullanımı

Makalemizi seo uyumlu hale getirmemiz için diğer kriter yazı başlığında anahtar kelimeye yer verilmelidir.
Bu kural da önemli kriterler arasındadır. Ayrıca anahtar kelimeye yazı başlığının başında yer vermemiz gerekmektedir.

Eğer seo eklentisi kullanmıyorsanız yazı başlığı meta başlığı olarak görünür. Meta başlığı Google’ın indexlediği başlıktır. Eğer kullanıcılara farklı arama motorlarına farklı başlık göstermek istiyorsanız Yoast eklentisi burada devreye giriyor.

Meta Açıklaması ve Url Yapısı

Meta Açıklaması

Google yazınızı indexlerken yazınız hakkında fikir sahibi olmak için meta açıklamasına bakar. Meta açıklamasının önemi çok büyüktür.

Meta açıklamasında mutlaka anahtar kelime yer almalıdır. Meta açıklamasının sınırı 160 karakter olmalıdır. Meta açıklaması çok önemli olduğundan mutlaka makale ile ilgili bilgiler vermelidir.

Yazının Url Yapısı

WordPress’te yazı başlığını yazınca altına hemen yazı urlsi oluşuyor. Url çok uzun olmamalıdır. Yoast’a göre 35 karakteri geçmemelidir. Ayrıca anahtar kelime url yapısında kesinlikle geçmelidir.

Yazı İçeriği Seo Ayarları

Yazdığınız makale kelime sayısını 300’den aşağı düşürmeyin.

Seo uyumlu makale yazarken en önemli dikkat edilmesi gereken konulardan biri de makaledeki kelime sayısıdır. Google’da üst sıraya çıkabilmek için yazdığımız makalenin kelime sayısına dikkat etmemiz gerekir. Verilere bakılarak üst sıralardaki yazıların diğer yazılara oranla daha uzun olduğu gözlemlenmiştir. Size de makale yazarken 300 kelimeden az yazmamanızı tavsiye ediyorum.

2 – Paragraflar en fazla 150 kelime olsun.

Dikkat edilmesi gereken diğer nokta uzun paragraflar oluşturmamalıyız. Paragraf başı 150 kelimeyi geçmemeliyiz. Görünüm açısı ve kullanıcı açısından da böylesi daha uygun olacaktır.

3 – Çok uzun cümleler kullanmamalıyız.

20 kelimeyi geçen cümleler tüm metnin %25’inden fazlasını oluşturmamalı. Anlatacaklarımızı uzun cümleler kullanmadan bölerek anlatmalıyız. Böylece cümlelerimiz daha anlaşılır ve kullanıcı açısından okunabilirliği fazla olacaktır.

4 – Anahtar Kelime Yoğunluğu

Yoast Seo eklentisini kullanıyorsanız yazı yazma yerinin altında anahtar kelime kutucuğu mevcut. Anahtar kelimeyi buraya yazacaksınız. Yazı içerisinde anahtar kelime yoğunluğu %2,5’u geçmemelidir.

5 – Anahtar Kelime

Makalenizin ilk paragrafında muhakkak anahtar kelime geçsin. Google yazıyı indexlerken anahtar kelimeyi farkedip seo açısından olumlu puan verecektir.

6 – H1, H2, H3 Tagları

Google makaleyi indexlerken eğer yazı içinde H tagları varsa bunları dikkate alır. Eğer anahtar kelimemizi H tagları ile kullanırsak seo açısından avantajlı olur.

H1, H2, H3 Tagları

H1, H2, H3 Tagları

7- Görsellerde Alt Etiketini Kullanmak

Yazımızın içine görsel yüklerken seo açısından görsele isim vererek yüklemeliyiz. Örnek verirsek bu yazımızın anahtar kelimesi “seo uyumlu makale nasıl yazılır” bu kelimeyi diyelim ki öne çıkan görselde kullandık. Google resmi göremeyeceği için ismini dikkate alır. Ayrıca resmi yükledikten sonra alt etiketini eklemeliyiz. Alt etiketinde mutlaka anahtar kelimeyi de kullanmalıyız.

Görsellerde Alt Etiketi

Görsellerde Alt Etiketi

Bu yazı Yoast Seo eklentisinin kriterleri de dahil edilerek yazılmıştır. Size de Yoast Seo eklentisini kullanmanızı öneririm.

Ücretsiz wordpress temaları yazımız için başlığa tıklayabilirsiniz.

WordPress Contact Form 7 ve Smtp Ayarları için başlığa tıklayabilirsiniz.