e
sv

WordPress Tüm Linkleri Yeni Sekmede Açma ve Nofollow Etiketi Verme

2694 Okunma — 22 Haziran 2017 17:14
avatar

Wordpresser

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

WordPress sitenizden dışarı verilen bir çok bağlantı bulunmaktadır. Bu bağlantılara otomatik olarak nofollow etiketi verme işlemi nasıl yapılır? 

Siteden dışarıya giden bağlantılar için bazı ayarlar yapılması gerekir. Bu ayarlar seo ve site yapısı için oldukça önemlidir.

Öncelikle dışarıya giden tüm linkleri yeni sekmede açarak, kullanıcıya bu linklerin bizden bağımsız olduğunu göstermek gerekir. Diğer konu ise Google nezdinde siteniz dışarıya verdiğiniz tüm linklere referans olarak görünür. Bu da sitenizin pagerankını düşürebilir. Seo açısından da önemli olan bı konuyu çözmeniz için dışarıya verdiğiniz linklere “nofollow” etiketi vermeniz gerekmektedir. Eğer “nofollow” etiketi vermezseniz Google sitenizdeki yazıları indexlerken yazı içindeki linkleri de takip eder. Ve bu linklerden sitenizi sorumlu tutar. Eğer “nofollow” etiketi verirseniz Google bu linkleri takip etmez ve sizi bu linklerden sorumlu tutmaz. Bu konu da seo açısından önemlidir. Bu yüzden sitenizdeki linklere “nofollow” etiketi vermeniz gerekmektedir. “Nofollow” etiketini elle de verebilirsiniz eklenti yardımıyla da verebilirsiniz.

Elle Nofollow Etiketi Verme

Manuel olarak tek tek linklere nofollow vermek için yazı editöründeyken html kısmını açıyoruz. Linkin olduğu kısımda a rel=”nofollow” olarak veriyoruz. Her link için bunu elle yapabilirsiniz.

Otomatik Tüm Linklere Nofollow Etiketi Verme

Otomatik olarak tüm linklere “nofollow” etiketi vermek için “Wp External Links” eklentisini kullanacağız. Bu eklenti daha önce verdiğimiz linkler veya sonradan vereceğimiz linklere otomatik olarak “nofollow” etiketi verecektir.

Wp External Links Eklentisi Kurulumu

Öncelikle eklenti kurmayı bilmiyorsanız “WordPress Eklenti Nasıl Kurulur” adlı yazıyı okuyabilirsiniz. Öncelikle admin panelinden Eklentiler>Yeni Ekle diyoruz. Arama kutucuğuna “Wp External Links” yazıyoruz. Sonra gelen ilm eklentiyi kurup ardından etkinleştiriyoruz. Şimdi gelelim eklenti ayarlarını yapmaya.

Wp External Links Eklentisi Ayarları

Öncelikle admin panelinin aşağısından “External Links” kısmına girelim. Sonra ekrana bölümler gelecektir. Bu bölümlerde linklerimizi yöneteceğiz.

External Links

wp external links ayarları

wp external links ayarları

Settings for external links: Ayarlarımızın uygulanması için bu kısımdaki tiki işaretleyelim.

Open external links: Linklerin tümünün yeni sekmede açılması için bu kısımda “each in a separate new window or tab” seçeneğini seçelim.

Set follow or nofollowTüm linklere nofollow etiketi vermek için bu kısımdan nofollow seçeneğini seçiyoruz.

Also add to rel attribute: Linklerimize diğer “noopener, noreferrer, external” etiketlerini de eklemek için üç kutucuğuda işaretliyoruz.

Choose icon type: Alt taraftaki bu kısımda linklerimizin yanında ikon görünmesini istersek bu kısımı “image” yapabilirsiniz.

Internal Links

Bu kısım iç bağlantıları içeriyor ancak burada bir ayar değiştirmeyeceğiz.

Excluded Links

Bu kısımda sadece dış bağlantıları içeriyor, burada da ayar değiştirmeyeceğiz.

Exceptions

Bu kısımda hariç tutulan bağlantılar yer alıyor.

Wp External Links Nofollow Verme

Wp External Links Nofollow Verme

Ayarları resimdeki gibi uyguluyoruz. Eğer sitemizde verilen bağlantılarda “nofollow” etiketi eklemek istemediğimiz linkleri “Exclude external links by URL” kutucuğuna yazıyoruz. Ayrıca mevcut site adresini de bu kutucuğa ekleyin ki iç bağlantılara nofollow eklenmesin.

[appbox wordpress wp-external-links]

En İyi 50 Adet Responsive Ücretsiz WordPress Temaları adlı yazıyı okumak için tıklayabilirsiniz.