e
sv

Google News Kaydı Nasıl Yapılır?

1335 Okunma — 01 Aralık 2018 10:34
avatar

Wordpresser

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Google News Başvurusu Nasıl Yapılır?  

Google News günümüzde haber vb. siteler için oldukça büyük bir önem taşımaktadır. News’te yer alacak bir haber konunuz ile gündemde büyük bir yer edinebilir ve sitenizi üst sıralara taşıyabilirsiniz. Aynı zamanda bu şekilde sitenize en özel seo çalışmasını da yapmış olursunuz. Google News ile yazılarınız hızlıca index alır ve bu sayede hit sayınız oldukça fazlasıyla yükselmiş olur ve doğal bir seo çalışması elde etmiş olursunuz. Bu sebeptendir ki Google News oldukça büyük bir önem taşımaktadır. Şimdi gelelim Google News başvuru adımlarının nasıl olması gerektiğine;

Google News Başvuru Adımları

Burada ilk adım olarak Google’nin Webmaster Tools aracına giriyoruz ve sitemizi ekleyip site haritalarımızı gönderiyoruz. Daha sonra Google News aracına gidiyoruz ve sonraki adımları teker teker geçerek en önemli kısma ulaşıyoruz. Bu kısımda Google News kaydı yapabilmek için istediğimiz siteyi seçiyoruz ve sağ tarafta yer alan “haberler dizinine ekleme isteğinde bulun” seçeneğini seçiyoruz ve karşımıza gelen sayfada oldukça dikkatli ilerlememiz gerekmektedir.

İlk olarak Google Webmaster Tools’a girip sitenizi tanıtmanız ve site haritanızı göndermeniz gerekiyor. Bilinçli bir kullanıcıysanız zaten bunları siteyi ilk aldığınız zaman yapmış olmanız gerek. Daha sonra Google News sayfasına gidin ve sonraki adımları geçerek en son bizim için önemli olan bilgiler bölümüne ulaşın.

 1. Haber siteniz hakkında bölümüne, eklemek istediğiniz site ile alakalı kısa bir yazı eklememiz gerekiyor.
 2. Kaynak URL kısmına sitenizin URL’sini yazın fakat sitenizde SSL mevcut ise https olarak girmeyi unutmayın.
 3. Kaynak adı bölümüne News’te hangi isimle çıkacağınızı belirlediğiniz adı yazın.
 4. Geri kalan kısımları kendinize uygun bir biçimde doldurun.
 5. En önemli adım ise burası ve bu kısımda çok dikkatli olmanız gerekmektedir. Bu kısımda Google News’te hangi kategorilerde yer alacağınız tek tek elle seçmeniz gerekmektedir. Her kategoriyi itina ile seçmelisiniz. Bir kategori seçtikten sonra daha fazla bölüm ekle seçeneği ile birçok kategori ekleyebilirsiniz.

Tüm bu adımlardan sonra artık Google şirketinin News kaydınızı onaylamasına kalmaktadır.